EFC-BS16-030 - 16mm Flexible Steel Conduit 30m
Description
Datasheets
Outside diameter : 16mm
Inside diameter : 13mm
Pack size : 30m
Colour : Self coloured
Material : Galvanised steel
Temperature range : -100°C to 300°C
High mechanical strength and highly flexible
Manufactured to BS EN 61386
Compression Strength : 350kg/100mm
IP Rating : IP40
EFC Steel Flexible Conduit and Fittings.pdf
Associated Products
Liquid Tight IP67 Rated Steel Flexible Conduit
From
inc VAT
ex VAT
View Options
Stainless Steel Rubber Lined P-Clips
From
inc VAT
ex VAT
View Options
Product Code
Description
Stock
Price
(Exc. VAT)
Pack Size
EFC-BS16-030
16mm Flexible Steel Conduit 30m
In Stock
30 metres
Add to Basket
Add
Outside diameter : 16mm
Inside diameter : 13mm
Pack size : 30m
Colour : Self coloured
Material : Galvanised steel