EFC-LT-CS16-050 - 16mm IP67 PVC Coated Steel Conduit 50m
expressPRO
  • Outside diameter : 18mm
  • Inside diameter : 13mm
  • Pack size : 50m
  • Colour : Black
  • Material : PVC coated galvanised steel
  • Temperature range : -20°C to 105°C (coating)
  • High mechanical strength and smooth outer jacket
  • Manufactured to BS EN 61386
  • Compression Strength : 400kg/100mm
  • IP Rating : IP66, IP67
Product Code Description Stock Price (Inc. VAT) (Exc. VAT) Pack Size
16mm IP67 PVC Coated Steel Conduit 50m
  • Outside diameter : 18mm
  • Inside diameter : 13mm
  • Pack size : 50m
  • Colour : Black